Żabia Wola to miejscowość położona nad rzeką Bystrzycą, na terenie malowniczego Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Początki istnienia wsi datuje się na rok 1602. W tym okresie Żabia Wola figurowała w wykazach dóbr Adama Gorajskiego, później przeszła w ręce rodziny Skarbek-Kiełczewskich. W 1786 majątek kupił burgrabia Rabowski, a w niedługim czasie jego córka sprzedała całe dobra generałowi Wojsk Polskich Królestwa Kongresowego Franciszkowi Rohlandowi.
Od tej pory miejscowość przekazywana była w rodzinie Rohlandów z pokolenia na pokolenie, najpierw Romanowi- który wzbogacił dobra rodzinne m.in. o piękną aleję lipową, a następnie Pawłowi Rohlandowi- ostatniemu przedstawicielowi rodu. To właśnie Paweł z żoną Heleną przyczynili się do największego rozwoju wsi. Rozbudowali ją, wprowadzili nowoczesne metody rolnictwa, zainicjowali hodowlę koni i pszczelarskie tradycje. A przede wszystkim zainwestowali w oświatę. W 1916 roku powstała tu pierwsza elementarna szkoła. Cały ciężar utrzymania i wyposażenia szkoły przejął na siebie Paweł Rohland, zobowiązując się jednocześnie do wypłacania pensji pierwszej nauczycielce – p. Marii Wyszkowskiej. Od chwili założenia szkoła wielokrotnie zmieniała swą siedzibę. Początkowo mieściła się w budynku folwarcznych czworaków, później w prywatnych domach wynajmowanych przez Pawła Rohlanda, następnie w leśniczówce, którą Helena, tuż przed wybuchem II wojny światowej ofiarowała wsi.
Za życia Pawła i Heleny Rohlandów Żabia Wola stała się miejscem patriotycznych, kulturalnych i literackich spotkań. W majątku często gościli Tadeusz Breza, Ksawery Pruszyński, Zofia Kossak- Szczucka oraz Jarosław Iwaszkiewicz. W pisanych przez siebie utworach, wierszach i szkicach publicystycznych wplatali żabiowolskie motywy, opisywali przyrodę, ówczesne obyczaje, a nawet atmosferę nauki i pracy panującą w liceum pszczelarskim.
Majątek przetrwał w rękach rodziny Rohlandów do 1944 roku. Wówczas pałac w Żabiej Woli, z parkiem, zabudowaniami gospodarczymi i gruntami o łącznej powierzchni 50 ha otrzymało Liceum Pszczelarskie. Wtedy też nazwę majątku zmieniono na Pszczela Wola, gdzie obecnie znajduje się jedyne w Polsce Technikum Pszczelarskie. Do dziś na terenie należącym do technikum zachowały się zabytkowe budynki: dworek, stajnia oraz park z aleją lipową noszącą nazwę „Alei Rohlandów”. Natomiast na terenie współczesnej Żabiej Woli zachował się budynek starej szkoły wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Mieści się w nim dzisiaj niewielka Izba Regionalna z pamiątkami po założycielach szkoły, a także oddział przedszkolny oraz filia Biblioteki Publicznej im. Ewy Kołaczkowskiej. W 1971 roku został oddany do użytku budynek nowej szkoły, która prężnie rozwija się z każdym kolejnym rokiem.
W 2011 roku, w 95. rocznicę powstania szkoły, z inicjatywy p. dyrektor Grażyny Sprawki, rady pedagogicznej i z pomocą rodziców szkole nadano imię Rodziny Rohlandów.
Ośrodkiem wiary w miejscowości jest kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej wybudowany w rekordowym czasie jednego roku. W 1984 roku dokonano uroczystego poświęcenia świątyni. W skład parafii weszły miejscowości: Żabia Wola, Pszczela Wola, Prawiedniki, Prawiedniki-Kolonia, Polanówka i Osmolice Pierwsze. Na uwagę zasługuje, znajdująca się w lasku sąsiadującym z kościołem, niezwykła Droga Krzyżowa, której stacje tworzą rzeźby plenerowe ustawione wzdłuż krętej ścieżki.
Kolejnym ciekawym obiektem znajdującym się na terenie wsi Żabia Wola jest usytuowana na rozwidleniu dróg figura Chrystusa wzorowana na pomniku Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Po obu stronach postaci Chrystusa znajdują się niskie kamienne krzyże z inskrypcjami: „Niezłomnym Żołnierzom”, „Obrońcom Ojczyzny” wyrytymi ku czci bohaterskich „Żołnierzy Wyklętych”. W głębi usytuowane są cztery kamienne postumenty z tablicami, na których zamieszczone są błogosławieństwa z Ewangelii. Stworzenie tego wyjątkowego miejsca było inicjatywą parafian oraz księdza seniora Tadeusza Pawlasa. Wzniesienie zostało nazwane „Górą błogosławieństw”.
W 2006 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Żabiej Woli z siedzibą w Pszczelej Woli. Jest to najmłodsza jednostka pożarnicza w gminie. Aktywnie działa na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, a także prowadzi działalność edukacyjną i społeczną. Przy Ochotniczej Straży Pożarnej działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której członkami są nasi uczniowie.
Obecnie Żabia Wola stanowi jedno z 21 sołectw gminy Strzyżewice. Według Narodowego Spisu Powszechnego w roku 2022 wieś liczyła około 1200 mieszkańców. Dzięki staraniom mieszkańców i współpracy z gminą spuścizna Rohlandów nie zaginęła, a miejscowość stale rozwija się i pięknieje.